Besplatne konsultacije
Sa brižljivo odabranim đubrivom do uspeha sa sobnim biljkama
Za dobar rast i razvoj novih izdanaka i cvetova, biljkama su potrebne odgovarajuće hranljive materije. Dodajemo ih preko tečnog đubriva, u obliku štapića ili granulata. Važno je izabrati pravo đubrivo i način.
Biljkama je potrebna prava kombinacija hranljivih materija
Najvažnija hranljiva materija za rast je azot. Ali bez odgovarajućeg odnosa sa drugim hranljivim materijama, azot ne može sam da se pobrine za dobar rast. Za pravljenje cvetova u prvom redu zadužen je fosfor, a za otpornost biljaka kalijum.
Magnezijum je bitan za tamnozelenu boju listova i tako bismo mogli da nabrajamo dalje sve do mikroelemenata. Na osnovu studija pojedinačnih biljaka, određene su potrebe pojedinačnih vrsta i tome je prilagođen sastav pojedinačnih đubriva, jer svaka biljka ima svoj ukus ili potrebe za hranljivim materijama.
Prednosti i mane pojedinačnih oblika đubriva
- Ukoliko imamo mešovite zasade, đubrivo prilagođavamo svim biljkama u zasadu i zato koristimo đubriva, koja su primerena za širu paletu biljaka, ili se usmerimo na cilj koji kod biljke želimo da dostignemo, a to je bujan rast ili cvetanje.
- Za đubrenje zelenih biljaka koristimo đubrivo sa nešto većim sadržajem azota i manje fosfora. Naročito primereno je đubrivo Plantella List, koji sadrži sve potrebne osnovne hranljive materije, mikronutrijente i vitamine, koji osnažuju biljku. Najjednostavnije je đubrivo dodati u vodu za zalivanje, a đubrivo možemo adekvatno razrediti vodom i poprskati po listovima – to je folijarno đubrenje.
- Pri folijarnom đubrenju dejstvo je još brže, potrebno ga je upotrebiti uvek, kada je biljkama potrebno brzo okrepljenje.
- Biljke možemo da nahranimo i tako da Plantella Univerzalne štapiće za đubrenje gurnemo u zemlju. Štapići se pod uticajem vlage rastvaraju, a u zemlju se oslobađaju hranljive materije, koje su na raspolaganju za usvajanje preko korenja. To će biti moguće samo u prozračnoj zemlji sa dovoljno humusa.
- Postoje i đubriva u mini dozicama, koje gurnemo u zemlju te đubrivo polako kaplje u zemlju. Ako je otvor preveliki, đubrivo može prebrzo da iscuri i može doći do prezasićenja nutrijentima.
- I kristalno đubrivo možemo da rastvorimo u vodi i da zalijemo, ili sa njim prskamo folijarno (po listovima) ili pak đubrivo pospemo po zemlji i pomešamo sa njom. Uvek su važni prisustvo vode za rastvaranje i odgovarajuća temperatura za oslobađanje nutrijenata, a najbolja je sobna, oko 20 stepeni.
Da li temperatura utiče na potrebu za hranljivim materijama?
Temperatura utiče i na intenzitet rasta biljaka te tome i prilagođavamo đubrenje. Pri veoma niskim ili veoma visokim temperaturama rast se usporava i biljke pređu u delimičnu hibernaciju.
U zavisnosti od vrste biljke, ali već preko 30 stepeni se kod mnogih usporava rast. Tada biljke đubrimo minimalno, najviše 1 x mesečno, a u fazi veoma intenzivnog rasta, što je pri mnogo svetlosti, odgovarajućem stepenu vlažnosti i temperaturama između 20 i 30 stepeni, biljke troše više hranljivih materija, zato ih i dodajemo češće. Svako đubrivo ima naveden način đubrenja, a pri tečnom je to u fazi intenzivnog rasta 1 x nedeljno.
Cvetajuće saksijske biljke trebaju posebnu ishranu
Želimo da biljke svake godine cvetaju i da se za godinu dana ne iscrpe previše, zato je za dobro cvetanje neophodno, da biljka ima i period mirovanja.
Za bogato cvetanje ih zalivamo tečnim đubrivom za bujno cveće živopisnijih boja Plantella Cvet.