Besplatne konsultacije
4 tipa sobnih biljaka, koje morate imati kod kuće
Da biste u životnom prostoru stvorili što bolje uslove za stanovanje, korisno je, da prostor opremite sobnim biljkama. Ne samo, da će da ulepšaju prostor, sobne biljke će i da pročišćavaju vazduh, poboljšaju mikroklimu i naše zdravlje.
Ovo su 4 tipa sobnih biljaka, koje jednostavno morate imati kod kuće:
- velike samostojeće saksijske biljke,
- viseće sobne biljke,
- zanimljive sobne biljke za senovite kutke,
- male saksijske biljke.
1. Velike samostojeće sobne biljke
Lirasti fikus je među velikim biljkama u poslednje vreme sve popularniji. Njegovi jaki, bujni listovi u obliku lire se podižu ka nebu i prave iznenađujuće lep zeleni buket.
Velike samostojeće biljke mogu da budu i druge vrste fikusa: razne dracene, monstere, palme, filodendroni, euforbije i šeflere.
Visoke saksijske biljke će biti zahvalne, ako ih preko leta prebacite u baštu ili na terasu, na senovito mesto.
2. Viseće sobne biljke
Biljke, postavljene na pultovima i stolovima su odlične, a za još bolji vizuelni dojam prikladnije su viseće sobne biljke. Postavimo ih na ćoškove ormarića, poličice ili ih jednostavno okačimo u makrame nosaču.
Za tu svrhu odlični su: žuti potos (Epipremnum), staračac (Senecio), voštani cvet (Hoya), paukova biljka (Clorophytum).
Ripsalisje neobičan povijeni ‘kaktus’ sa mekim granama i jedva primetnim bodljama. Košato se razrasta i veoma povija. Više voli svetlu, indirektnu sunčevu svetlost. Zalivamo, kada je zemlja delimično suva. Leti ga možemo postaviti napolje. Novija, modernija vrsta Rhipsalis racemosa je nekoliko slična člankovitim kaktusima, ali sa tanjim i manjim listovima.
Kako okačiti unutrašnje viseće biljke?
Unutrašnji gradski „jungalow” je stil, gde mnogo različitih biljaka u manjim saksijama postavimo zajedno i pustimo da se uhvate za kućnu opremu, razne cevi ili da kao vodopadi padaju oko stubova.
Ako želite jedinstven način za gajenje zelenila u kući, možete da pokušate da napravite nosač u japanskom stilu „kokedama”, gde biljke rastu u loptici zemlje koja je okružena mahovinom.
Veoma su moderni nosači, pleteni od kanapa u stilu makramea, koji vise sa plafona.
Lončiće možemo da okačimo i direktno na zid, što je primereno za biljke koje imaju manju potrebu za vodom. Teže biljke sa više zemlje radije postavite na police.
Nekoliko ideja za modernu viseću džunglu sa Pinteresta:
3. Sobne biljke za senovita mesta u našem stanu
Najčešće na senovita mesta postavljamo zamije (Zamia), a dobro će uspevati i aspidistra (Aspidistra), te aglaonema (Aglaonema).
Najizdržljivija biljka za senovita mesta je Sanseveria, u nas poznata kao svekrvin jezik, a najčešće je zovu zmijska biljka. Ime je dobila po tankim uspravnim listovma sa nepravilnim zelenim tragovima, koji izgledaju kao zmijska koža.
Osim toga što je izuzetno atraktivna, važi za jednu od onih sobnih biljaka, koju je sasvim jednostavno održavati. Podnosi jaku sušu, zato je idealna za početnike, jer preživi u skoro svim okruženjima. Ako ni to nije dovoljno da vas uveri, odličan je prečistač vazduha.
Dok sve spomenute biljke upijaju ugljen dioksid, NASA je otkrila, da Sanseveria kroz listove i korenje apsorbuje toksine, kao što su benzen, formaldehid i trihloroetilen.
Na senovitijem mestu će dobro uspevati i paprati, poput nežne devojačke kose (Adiantum) i jelenskih rogova (Platycerium).
4. Male saksijske biljke
Za police u kupatilu, noćne ormariće i bočne stolove i police adekvatne su male biljke sa malo održavanja, kao što su sukulente i kaktusi, afričke ljubičice.
Uz dobru indirektnu svetlost, odličan izbor su i orhideje.
Najzahvalnije i jednostavne za održavanje sa dugim cvetanjem su sitnocvetne, tipa Phalaenopsis, koji za dobar rast trebaju mešavinu kore drveta i biljnih vlakana, što su sastojci Plantella Zemlje za orhideje.
Jednom nedeljno biljke zajedno sa unutrašnjom saksijom na približno pola sata natopimo u vodi, kojoj smo dodali đubrivo u šumečoj tableti Plantella Tabs za orhideje.
Kako izabrati prave saksije za sobne biljke?
Keramičke saksije su bolje za biljke kojima su potrebna vlažnija zemlja, a glineni su primereniji za biljke kojima je potrebna samo blago vlažna zemlja.
U širokim i plitkim saksijama lepo će uspevati kompaktnije biljke sa većim listovima. Postavimo ih niže u prostoru.
Uske i visoke saksije su primerenije za biljke, koje teraju dugačke i nežne izdanke, zato ih postavimo na više mesto, da biljke slobodno rastu i da bolje dođu do izražaja.
Presađivanje sobnih biljaka
Pre unosa u stan, sobne biljke po potrebi presadimo u veću saksiju. Korenje biljaka u saksijama je svojom posudom ograničeno u rastu, što takođe ograničava rast cele biljke. Vremenom se biljke razviju i treba im veći prostor za rast. Da je vreme za presađivanje i da je biljci tesno, prepoznajemo po tome, da raste sporije ili da korenje izlazi iz saksije kroz otvore na dnu.
Sobne biljke presađujemo u rano proleće, kada se dani produže i svetla ima sve više. Biljku postavimo u sredinu saksije i polako je zasipamo visokokvalitetnom zemljom za ukrasne biljke Plantella Ideal, jer će:
- biljkama dati podršku i čvrstoću,
- zadržavati i istovremeno propuštati vodu,
- ostati prozračna i rastresita i nakon duže upotrebe,
- omogućavati dobro snabdevanje hranljivim materijama.
Pri starijim i većim saksijskim biljkama (naročito onim, koje rastu u posudama) postupite tako, da zamenite samo gornji sloj zemlje.
Zalivanje i đubrenje sobnih biljaka
Biljke zalivamo, kada se zemlja skoro osuši, a manje biljke na 2, a veće na 3 nedelje. Za zdrav i bujan rast, najmanje 2 x mesečno u vodu za zalivanje dodajemo tečno đubrivo Plantella List, obogaćeno ekstraktom morskih algi i vitaminima.
Redovna upotreba tečnog đubriva za necvetajuće sobne biljke Plantella List sa vitaminima i morskim algama, svim navedenim biljkama omogućiće atraktivniji rast i zdrave listove.
Važi pravilo, da između novembra i februara đubrite najviše jednom mesečno.
Cvetajuće lepotice, kao što su ciklama, ljubičica, božićni kaktus, božićna zvezda, amarilis, azaleja, kamelija, prihranjujte češće. Cvetajuće sobne biljke kasnije, između marta i oktobra, redovno, jednom nedeljno đubrite jedinstvenim đubrivom sa morskim algama i vitaminima Plantella Cvet.