Besplatne konsultacije
Saveti za baštovanstvo
Kako prezimiti gomolje ukrasnih biljaka
Određene vrtne gomoljaste biljke nisu otporne na niske temperature i izložene su smrzavanju sa prvim mrazom. Na kraju vegetacije potrebno ih je iskopati i pripremiti za zimu, jer u njihovim podzemnim gomoljima nalaze se rezerve za narednu sezonu.
OpširnijeKako prezimiti gomolje ukrasnih biljakaNemojte baciti pelargonije – najbolji saveti za prezimljavanje balkonskog cveća
Briga o biljkama tokom zime osigurava njihovu vitalnost i zdravlje, dok neprikladni uslovi mogu dovesti do bolesti, štetočina ili fizioloških problema. Evo nekoliko efikasnih saveta za prezimljavanje pelargonija i drugog balkonskog cveća.
OpširnijeNemojte baciti pelargonije – najbolji saveti za prezimljavanje balkonskog cvećaJesenje đubrenje ne smemo zanemariti
Kada se priroda priprema za zimski odmor, adekvatnim đubrenjem obezbeđujemo da korenje unapred bude snabdeveno potrebnim hranljivim materijama za narednu sezonu. Na taj način sprečavamo gubitak hranljivih materija iz zemljišta i osiguravamo da će one biti dostupne biljkama kada im budu potrebne.
OpširnijeJesenje đubrenje ne smemo zanemaritiNajbolje organsko đubrivo za baštu
Kada proizvodimo hranu u našoj bašti, izuzetno je važno da koristimo visokokvalitetno organsko đubrivo. Na taj način zemljište držimo plodnim, te nas ono snabdeva sa boljom i kvalitetnijom hranom.
OpširnijeNajbolje organsko đubrivo za baštuPosadimo voćku
Najbolje vreme za sadnju voćaka je jesen. Važno je, da izaberemo dobru sadnicu i da pratimo pravilne smernice sadnje, da bismo biljci obezbedili dobar start i pravilan razvoj. Razvoj sadnica, naime, u velikoj meri zavisi od kvaliteta tla u kome rastu: samo u dobro pripremljenom zemljištu, bogatom humusom i hranjivim materijama, sadnica može da razvije zdrav koreni sistem i da izraste u zdravu biljku.
OpširnijePosadimo voćkuNajbolja zemlja za sobne i balkonske biljke
Za dobar rast i razvoj svih biljaka, od ključnog je značaja kvalitet supstrata za sadnju. To je još važnije za sobne i balkonske biljke, koje imaju ograničen životni prostor i koje zavise od prilika u saksiji.
OpširnijeNajbolja zemlja za sobne i balkonske biljkeŽiva ograda će biti ponos kojim ukrašavamo okolinu našeg doma
Živa ograda oko naše kuće može biti od listopadnih ili zimzelenih biljaka. Da bismo osigurali da je ova prirodna ograda lepa, potrebno je redovno đubriti i pravilno orezivati biljku. Odlično će štititi dvorište i dom, a istovremeno ćete biti vrlo ponosni na izgled.
OpširnijeŽiva ograda će biti ponos kojim ukrašavamo okolinu našeg domaDa li pravilno negujete balkonske biljke?
Balkonske biljke poput pelargonija, surfinija, milion-zvončića i drugih, za svoj rast i cvetanje potrošiće mnogo hranljivih materija, ako želimo da za samo nekoliko meseci u malo supstrata poteraju mnogo listova i da bujno cvetaju. Od našeg snabdevanja ali i malo od sreće sa vremenom zavisi, da li će svojim raskošnim cvetanjem biti odmor za oči ili samo svoja bleda senka.
OpširnijeDa li pravilno negujete balkonske biljke?Sve o surfinijama
Tokom leta, mnogi od nas se divimo balkonima prekrivenim bujnim, zvonastim cvetovima. Surfinije su najčešći izbor za prozorske i balkonske zasade, jer donose bogato cvetanje i šarenilo u svaki dom. Surfinije mogu biti posađene u saksije, balkonske žardinjere, viseće korpe, samostalno ili u kombinaciji sa drugim biljkama.
OpširnijeSve o surfinijamaSve o štetočinama i bolestima u voćnjaku
Štetnici i bolesti u voćnjaku mogu značajno uticati na prinos i kvalitet voća, pa je njihovo pravovremeno prepoznavanje i suzbijanje ključno za uspešan uzgoj. Bolesti i štetočine na voćkama često nas iznenade tokom vegetacione sezone, zato je važno preventivno i odmah delovati.
OpširnijeSve o štetočinama i bolestima u voćnjakuCitrusi mogu sazrevati i u saksijama
Klima u većem delu Srbije nije optimalna za citruse jer oni preferiraju topliju, mediteransku klimu sa blagim zimama. Međutim, moguće je uspešno uzgajati citruse na mikro-lokacijama koje imaju povoljnije klimatske uslove ili u zaštićenim uslovima u saksijama.
OpširnijeCitrusi mogu sazrevati i u saksijama Balkoni puni muškatla
Koje cveće da odaberete za balkone i terase, kako ih kombinovati i kako ih negovati da vaš balkon zablista? Muškatle svih boja i vrsta tokom letnjih meseci krase mnoge terase i balkone. Da bi balkonske biljke mogle bujno cvetati tokom čitave sezone, trebamo im obezbediti dobru zemlju, umereno ih zalivati i kvalitetno prihranjivati.
OpširnijeBalkoni puni muškatlaBriga o četinarima i ružama
Važno je posvetiti veliku pažnju četinarima koji krase našu baštu. Najčešce su u obliku žive ograde ili su pozicionirani pojedinačno, ali ih je potrebno isto negovati. Ukoliko im obezbedite pravilnu negu, dovoljno vode i adekvatnu prihranu četinari će biti lepi, zeleni i bez osušenih delova.
OpširnijeBriga o četinarima i ružamaObezbedite savršene uslove za cvetanje na balkonu
Prilikom uređenja balkona u kuci, pa i zgradama, biljkama moramo obezbediti dobre uslove za rast i dugo i bujno cvetanje. Za to nam je potrebna kvalitetna zemlja i vrhunskođubrivo.
OpširnijeObezbedite savršene uslove za cvetanje na balkonuŠta je ove godine u trendu da se sadi na balkonu i terasi?
Trendovi u baštovanstvu se već nekoliko godina usredsređuju na prisniju simbiozu sa prirodom. Tako su i u trendovima za sezonsku balkonsku sadnju prisutne smernice imitiranja prirodne sadnje, ponovne sadnje tradicionalnih biljaka, mešovite sadnje ukrasnih i korisnih biljaka.
OpširnijeŠta je ove godine u trendu da se sadi na balkonu i terasi?