Tema nasveta Priprava zemlje in sajenje

Presađivanje orhideja korak po korak

Pri presađivanju orhideja od ključnog je značaja pravilan izbor supstrata. Za bujno cvetanje, zdrav rast i razvoj preporučujemo presađivanje biljaka svake dve godine odnosno uvek, kada lončić postane premali ili ako se supstrat zgusnuo. Upozoravajući znak da je vreme za presađivanje je, kada primetimo, da većina korenova raste preko lončića, odmah nakon završenog cvetanja ili pre novog perioda rasta.

Balkonska sadnja za osunčane i senovite položaje

Biljkama je za rast i razvoj potrebna dovoljna količina sunca. Nekima veća, a drugima i malo manja. Da vaše balkonske biljke budu privlačne za oko, potrebno je uzeti u obzir, da li će rasti na sunčanoj ili senovitoj strani. Proverite savet stručnjaka, koji savetuje kombinaciju različitih biljaka za bujan rast i divan izgled.

Posadimo voćku

Najbolje vreme za sadnju voćaka je jesen. Važno je, da izaberemo dobru sadnicu i da pratimo pravilne smernice sadnje, da bismo biljci obezbedili dobar start i pravilan razvoj. Razvoj sadnica, naime, u velikoj meri zavisi od kvaliteta tla u kome rastu: samo u dobro pripremljenom zemljištu, bogatom humusom i hranjivim materijama, sadnica može da razvije zdrav koreni sistem i da izraste u zdravu biljku.

U 5 koraka do uštede sa domaćom baštom

U vreme skupoće tražimo različite načine da uštedimo. Gajenjem domaćeg povrća možemo značajno da smanjimo troškove kupovine u prodavnici. Ušteda zavisi od različitih činilaca: veličine bašte i kvaliteta zemlje, izabrane vrste i očekivane količine povrća te, naravno, naše snalažljivosti.

Dobri i loši susedi u bašti

Domaća bašta nije imanje veličine nekoliko hektara, gde se gaje monokulture, već je manja površina, koju zauzima veliki broj raznovrsnih baštenskih biljaka. Ako želimo da imamo ekološku baštu, moramo da poštujemo plodored i da znamo koji su dobri i loši susedi u bašti.