U 5 koraka do uštede sa domaćom baštom

U vreme skupoće tražimo različite načine da uštedimo. Gajenjem domaćeg povrća možemo značajno da smanjimo troškove kupovine u prodavnici. Ušteda zavisi od različitih činilaca: veličine bašte i kvaliteta zemlje, izabrane vrste i očekivane količine povrća te, naravno, naše snalažljivosti.

1. Plodored omogućava sadnju više baštenskih kultura

Cilj proizvodnje povrća za samosnabdevanje je, da se rod povrća sačuva u što dužem periodu kalendarske godine. Za maksimalan prinos je važno planirati sadnju biljaka po principu plodoreda – kulture se zbog različitih potreba za đubrenjem i bolje otpornosti biljaka smenjuju na godišnjem nivou na različitim delovima bašte, a istovremeno moramo uzeti u obzir i odgovarajuću rotaciju povrća u toku sezone sadnje. Na lošiji prinos mogu da utiču i loši susedi, dok prinos podstiču korisne biljke, odgovarajuće đubrenje i zalivanje.

Osnova četvorogodišnjeg plodoreda je podela bašte na 4 dela ili polja, unutar kojih ćemo sejati i saditi različito povrće, koje ima slične potrebe za hranjivim materijama. Prvo polje ćemo pođubriti sa 2 kg (ili 20 muških šaka) na 10 m2, drugo sa 1 kg (10 šaka) na 10 m2 i treće sa ½ kg (5 šaka) 100 % organskog đubriva Plantella Organik. Ovim đubrivom poboljšaćemo strukturu zemljišta i adekvatno nahraniti biljke, čime možemo postići i 30% veći prinos. On će biti i kvalitetniji, sa više vlakana, vitamina i antioksidanata.

2. Izaberite baštenske biljke, koje volite

Svakako nećete gajiti povrće, koje kod kuće niko ne voli da jede. Ako volite paradajz, komorač, krompir i cveklu, usredsredite se na njih. Posadite onu kulturu, koju ćete najlakše uvrstiti na jelovnik i iz nje napraviti najomiljenija jela članovima vaše porodice. Tako ćete najbolje iskoristiti svoj finansijski ulog i vreme uloženo u svoj rad.

3. Uključite baštenske kulture, koje možete da skladištite

Pošto će prinos biti bogat i zdrav, pobrinimo da takav ostane duže vremena. Na odgovarajućoj temperaturi možemo nekoliko meseci da sačuvamo krompir, luk i beli luk, a u trapu šargarepu i cveklu. Većinu drugog povrća možemo da konzerviramo u tegle, da ukiselimo ili da zamrznemo: pasulj, krastavce, cveklu, grašak, kupus, repu, a iz različitih kombinacija možemo pripremiti i gotova jela (umak od paradajza, ajvar, marmelada, sok). Pravljenje zimnice nam omogućava da u našem prinosu uživamo preko cele godine.

4. Usredsredite se na skupe baštenske kulture

Šparoge dobro uspevaju u našem podneblju, a uprkos tome u radnji dostižu vrtoglave cene.

Različite baštenske kulture u prodavnici dostižu različite cene. Uštedećete više, ako u svoju baštu posadite biljke, koje u prodavnici dostižu visoke cene, a podneblje vam omogućava njihov dobar prinos (šparoge, brokoli, paradajz). Isplati se sadnja baštenskih biljaka, koje se često nađu na našim tanjirima i koje kupujete u velikim količinama – krompir, šargarepa i luk stalni su sastojci naših jela. A karfiol, brokoli, pasulj, cvekla, spanać, paprika, krastavac i salata su kulture u koje nam se uvek isplati investicija u odnosu na uloženo vreme i novac.

5. Povežite se sa drugim baštovanima

Ako niste iskusni baštovan, počnite sa manjom baštom, da vas vaše neiskustvo ne bude koštalo uloga. Ograničite se na manji izbor, koji ćete moći kontrolisati i negovati. Na baštovanstvo možete prizvati i komšije i srodnike. Svako neka gaji ono, za šta se oseća sposobnim, a pri skupljanju letine porazdelite viškove.


Još više Plantella proizvoda

Svi naši proizvodi su rezultat dugogodišnjeg znanja, proverenih istraživanja i tehnoloških inovacija priznatog slovenačkog proizvođača Unichem. Pošto smo na njih izuzetno ponosni, označili smo ih posebnim pečatom Testirana efikasnost.