Besplatne konsultacije
Najčešća pitanja o prezimljavanju citrusa
Citruse možemo da gajimo i u kontinentalnoj klimi, ali im moramo obezbediti adekvatan zimovnik, gde će rasti kao saksijske biljke. Prezimljavanje citrusa u unutrašnjim prostorima počinje u kasnu jesen, kada se noćne temperature spuste ispod 10ºC. Ali i tokom prezimljavanja mnogi citrusi su veoma aktivni, zato im moramo posvetiti mnogo pažnje.
1. Kada prebaciti citruse unutra?
Da bismo odredili pravo vreme, moramo da pratimo vremensku prognozu. A to zato, što spoljašnja i unutrašnja temperatura treba da budu jednake ili slične. Najbolja temperatura za prezimljavanje citrusa je10-15°C. Naravno, napolju ne sme da smrzne, jer niske temperature štete citrusima i prouzrokuju opadanje lišća. Tako je u kontinentalnoj Sloveniji uglavnom najbolje vreme oktobar, kada još nema smrzavanja i dnevne temperature su poprilično visoke.
2. Kuda postaviti citruse?
Svi citrusi (limun, pomorandža, kumkvat, pomelo, mandarina…) su biljke toplote i svetlosti, zato napolju uspevaju tamo, gde je topla mediteranska klima. I u slovenačkom Primorju napolju preživljavaju samo određene sorte mandarina. Kada ih prebacimo u unutrašnji prostor, nađimo im svetlo mesto. Svakako su idealni zimski staklenici, stepeništa sa svetlarnikom, negrejane sobe sa velikim prozorima i tako dalje. Temperatura treba da bude 10-15°C i ne viša, jer je i citrusima potrebna ‘zima’. Sve prostore redovno provetravamo, da promenimo vazduh i možda ohladimo / zagrejemo prostoriju.
Šta ako…
…nemamo svetao prostor?
Ako nemamo prostor, a citrus možemo da prebacimo samo u šupu/garažu/podrum, gde je samo mali prozor, dobro je da za dodatno osvetljenje postavimo neku sijalicu, da biljci produžimo dan.
…je prostor veoma hladan?
Da li je u prostoriji manje od 10°C? U praksi se pokazalo, da citrusi prežive i na 5°C, samo ne sme da bude mraza.
Cvetanje citrusa u toku prezimljavanja
Veoma često su citrusi puni plodova, kada ih prebacimo na prezimljavanje. Pored toga, oni bujno procvetaju i zamirišu u prostorijama. Ali uskoro ćemo primetiti, da tek zametnuti plodovi odpadnu. Tada shvatimo, kako važni su oprašivači (pčele, bumbari, muve, ose…). A taj izazov možemo da prevaziđemo veoma jednostavno. Uzmemo u ruke meku i nežnu četkicu i prenosimo cvetni prah sa cveta na cvet i tako biljku oprašimo sami.
Citruse presađujemo kada su u fazi mirovanja
Biljke je najbolje presađivati tada, kada su u mirovanju. Ako su pune plodova i još uvek cvetaju, to brzo znači veliki šok, gubitak kako roda, tako i zametka (cvetovi). Ako je ujesen biljka u mirovanju nakon što su plodovi pobrani, onda je pravo vreme za presađivanje. Upotrebimo malo veći lonac (ali ne tri puta veći), jer želimo da se biljka polako razvija, a ne da u jednoj sezoni izraste u 5 m visoko drvo.
Pri presađivanju u veću posudu, koja treba da bude samo nekoliko cm veća od prethodne (npr. 5 cm veći obim), na dnu lonca napravimo drenažu od glinopora, komadića keramike ili sitnog kamenja. Na tu osnovu postavimo biljku, zajedno sa korenskom grudom. Nikada ne čupamo zemlju sa korena. Zaspemo je Plantella Zemljom za citruse i mediteranske biljke i dobro učvrstimo.
Citrusima su u toku prezimljavanja potrebne dodatne hranljive materije
Za pravilan razvoj i mnogo plodova, citrusima je potrebno dovoljno hranljivih materija. I oni imaju posebne zahteve za hranjivim materijama, zato ih namenski đubrimo Plantella Specijalnim đubrivom za citruse. Počnemo u fazi cvetanja i prihranjujemo ih tako cele sezone rasta. Preporučujemo redovno jednom u mesec dana.