Besplatne konsultacije
Posadimo voćku
Najbolje vreme za sadnju voćaka je jesen. Važno je, da izaberemo dobru sadnicu i da pratimo pravilne smernice sadnje, da bismo biljci obezbedili dobar start i pravilan razvoj. Razvoj sadnica, naime, u velikoj meri zavisi od kvaliteta tla u kome rastu: samo u dobro pripremljenom zemljištu, bogatom humusom i hranjivim materijama, sadnica može da razvije zdrav koreni sistem i da izraste u zdravu biljku.
Na šta moramo da obratimo pažnju prilikom sadnje voćaka?
1. Pri izboru sadnice voćke moramo obratiti pažnju na sortu, koju obično izaberemo u odnosu na naš ukus i podlogu, koja nam kaže, koliko će veliko biti drvo u punom rastu.
2. Voćnu sadnicu, posađenu u posudi, posadimo tako, kao što je rasla u samoj posudi. Jedini problem može biti u tome, da je velika sadnica u premaloj posudi i da se korenje previše razraslo. U tom slučaju ga pažljivo i nežno razdvojimo pre sadnje.
3. Često možemo izabrati i sadnicu sa golim korenjem, koja je u radnji posađena u zasipu (u zemlji). Vodimo računa da je korenje zdravo i bez oštećenja. Izlomljeno i oguljeno korenje odsečemo do zdravog dela, a skratimo samo izuzetno dugačko korenje, koje bi virilo van jame za sadnju. Zemlju ne skidamo sa korenja.
4. Sadnica ima spojno mesto kalema. To je deo biljke, gde smo na određenu podlogu nakalemili našu sortu. Prepoznaćemo ga kao zadebljanje, koje je 5-15 cm iznad korenog sistema. Taj deo mora pri sadnji uvek biti iznad zemlje.
Kako da pravilno sadimo i poboljšamo tlo
Pri sađenju sadnice iz posude ili sadnice sa golim korenjem, potrebno je korenju ostaviti dovoljno prostora, da se lepo razraste. Jamu uvek kopamo po suvom vremenu, da se grudve lepo drobe i da se ne slepljuju. Ako je iz posude, neka širina bude trostruki prečnik posude i dubina za posudu plus još nekoliko centimetara. A kod golog korenja tako, da sve korenje lepo uđe u jamu.
U principu, jama treba da bude široka barem 50 cm i duboka 40 cm. Ako je tlo teško, glinovito i zbijeno, iskopanu zemlju pomešamo sa Plantella Ideal, da se ona dobro rastrese i da korenje ima dovoljno mogućnosti za rast. Nužno postavimo mrežu protiv voluharice.
Na dno jame dodamo đubrivo Plantella Organik, koje ima najveći udeo suve i organske materije, fulvo i huminske kiseline, zato povećava udeo organske materije i humusa u tlu.
Isto tako poboljšava strukturu i sistem voda-vazduh u zemljištu. Osim organske materije, sadrži sve potrebne makro i mikro hranljive materije za razvoj sadnice. Sa ovom kombinacijom, đubrivo omogućava razvoj jakog korenja, što je od ključnog značenja za zdrav razvoj biljaka, bujno cvetanje i obilan rod.
Na dno jame za sadnju moramo nasuti dovoljno đubriva, jer za rast drveta veoma značajnu ulogu imaju fosfor i kalijum. To su sporootapajuće hranljive materije, koje će biti drvetu na raspolaganju još mnogo godina. Preko naspemo sloj zemlje, da korenje ne dodiruje đubrivo.
Sadnicu postavimo u jamu za sadnju uz potporni kolac i zatrpamo je zemljom. Vodimo računa da spojno mesto kalema bude 5-10 cm iznad zemlje.
U zemlju umešamo organsko đubrivo Plantella Organik i temeljito zatrpamo drvo. Zemlju oko korenja uvek dobro nabijemo, da ne dođe do vazdušnih džepova. U njima bi mogla da se zadržava voda, koja bi prouzrokovala truljenje korenja.