Nemojte baciti pelargonije – najbolji saveti za prezimljavanje balkonskog cveća

Balkonske biljke i one u posudama potiču iz toplijih krajeva, pa im je potrebna zaštita od hladnoće i mraza. Za uspešno prezimljavanje ključni su odgovarajući uslovi: temperatura, vlažnost i svetlost. Briga o biljkama tokom zime osigurava njihovu vitalnost i zdravlje, dok neprikladni uslovi mogu dovesti do bolesti, štetočina ili fizioloških problema. Evo nekoliko efikasnih saveta za prezimljavanje pelargonija i drugog balkonskog cveća.

Jeseni ostavljamo biljke na otvorenom dok je lepo i toplo vreme.

Koje balkonske biljke ne prezimljujemo?

Neke biljke nije isplativo prezimljavati, poput bršljana, surfinije, milijun zvončića, vodenike i raznih strukturalnih biljaka, koje je bolje uzgajati iz novih reznica. Takođe, biljke poput plavog čuda i brahikome lepše i bogatije cvetaju kao mlade biljke, pa se preporučuje posaditi nove na proleće. Diascija je interesantna biljka koja može prezimiti napolju pokrivena granama, jer podnosi temperature do -5 °C.

Koje balkonske biljke prezimljujemo i na kojoj temperaturi?

U jesen držimo biljke napolju dok temperature ne padnu ispod određenih granica. Kada je najavljen mraz, najbolje ih je premestiti uz zid kuće i pokriti zimskom tkaninom. Većinu balkonskog cveća unosimo unutra kada temperature padnu ispod 5–10 °C.

Za većinu vrsta najbolje su prozračne, svetle i hladne prostorije sa temperaturama od 5 do 10 °C. Nažalost, biljke često prezimljuju u slabije osvetljenim podrumima, garažama, ostavama ili negrejanim sobama.

LOKACIJAOKRUŽENJEBILJKE
Garaža s prozorom4 – 7 °CDimorfoteka, grmolika margareta, žuta lobelija, karanfili
Stubište s puno svetla5 – 10 °C, prozračno i suhoLovor, oleander, eukaliptus, banksija, afrički ljiljan, agava, kamelija, banana, mandevila, rantonetijev noćurak, kasija, plumbago, bugenvilija, tibouhinija, gazanija, kufeja, lobelija, mimulus, verbena
Ostava, praonica s prozorom10 – 15 °C, blago grejano, toplina iz susednih prostorijaPelargonije, fuksije, afrička smilja, bidens, heliotrop, lantana, lotus, viseća slak, bakopa, moljevka, agapant, krvika
Spavaća soba16 – 18 °C, slabo grejanoTorenija, novogvinejske vodenike
Dnevni boravak20 – 23 °C, grejani prostor, osigurati veću vlažnost vazduhaDipladenija, hibiskus

Kako pripremiti prostor za prezimljavanje biljaka?

  • Temeljno čišćenje i provetravanje: Prostor koji je namenjen za prezimljavanje biljaka potrebno je temeljno očistiti i provetriti kako bi se smanjila mogućnost širenja bolesti i štetočina.
  • Raspored biljaka prema svetlosti: Biljke rasporedite tako da one koje zahtevaju više svetlosti postavite dalje od izvora svetlosti, a one kojima je potrebno manje svetlosti, stavite bliže, kako bi se izbeglo stvaranje senki između biljaka.
  • Maksimalna dostupnost svetlosti: Podignite ili pomerite zavese ili druge pokrivače na prozorima kako bi biljke dobile što više prirodnog svetla.
  • Udaljenost od izvora toplote: Ako se u prostoru nalaze peći ili radijatori, pobrinite se da su biljke dovoljno udaljene kako bi se izbeglo oštećenje zbog toplote.
  • Izolacija biljaka na podu: Ako biljke stoje na podu, ispod saksije postavite izolacioni materijal kao što je stiropor, balončićasta folija ili drvene podloge kako biste ih zaštitili od hladnoće poda.
Tako velike fuksije postavimo na podmetače sa točkićima i prezimimo na svetlom mestu.

Kako pravilno prezimiti balkonske biljke?

Ako imate previše biljaka za prezimljavanje, odaberite samo najlepše i najzdravije, dok ostale biljke odbacite. Prilikom unošenja biljaka u unutrašnji prostor, prvo ih dobro očistite: uklonite suvo lišće, korov, oštećene ili prelomljene delove, kao i grane koje su previše narasle i zauzele bi previše prostora u prostoru za prezimljavanje. Biljke u prostorijama sa malo svetlosti treba obrezati jer će tokom zime odbaciti većinu lišća, a ostati samo stabljike. Takođe, pazite da zemlja u saksijama nije previše vlažna pre nego ih unesete u unutrašnjost.

Kod pelargonija odstranimo sva polu odcvetela cvasti, dok ostavimo ona koja su još lepa.

Kod fuksija proverite ima li belih mušica. Ako ih primetite, biljke isperite hladnom vodom. Uklonite sve crne listove. Pažljivo proverite ima li na biljkama uši, gusenica ili štitastih uši. Ako primetite znakove zaraze, bolesnu biljku je bolje odbaciti kako biste sprečili širenje štetočina ili bolesti na zdrave biljke.

Znaci da su na biljkama gusenice.

Za dodatnu zaštitu, zakačite Bio Plantella Žute lepljive ploče u obliku leptira u blizini biljaka.

Nega biljaka tokom prezimljavanja

Biljke treba pregledati otprilike jednom nedeljno. One koje prezimljavaju u hladnijim prostorijama zalivamo jednom mesečno, dok biljke koje zahtevaju topliji prostor zalivamo češće, ali tako da se zemlja između zalivanja potpuno osuši.

Uobičajeni problemi i rešenja uz Bio Plantella proizvode

Tokom prezimljavanja redovno uklanjamo uvenule, oštećene i osušene delove biljaka, pri čemu pažljivo pregledamo biljke od mogućih bolesti. Ako je prezimljavanje previše hladno i vlažno, može doći do pojave sive plesni..

Ako je prostor pretopao i suv, moguće je da će se pojaviti uši ili štitasti moljac. Preporučuje se postavljanje Bio Plantella žutih lepljivih ploča u obliku leptira u neku saksiju – tako ćete lakše primetiti pojavu štetnika.

  • U žardinjere ili ukrasne saksije ravnomerno postavite 2 do 4 pločice po m2.
  • Pločice postavite tako da stoje blizu biljaka, ali se ne lepe za lišće.
  • Kada je lepljiva površina prekrivena štetočinama, zamenite ih novima.

Ako biljkama žute listovi, a cvetovi i pupoljci opadaju, razlog bi mogao biti u temperaturi, promaji ili neprikladnoj vlažnosti vazduha. U tom slučaju premestite biljke na odgovarajuće mesto ili izbegavajte otvaranje prozora tokom hladnijih dana.