Kako prezimiti gomolje ukrasnih biljaka

Određene vrtne gomoljaste biljke nisu otporne na niske temperature i izložene su smrzavanju sa prvim mrazom. Na kraju vegetacije potrebno ih je iskopati i pripremiti za zimu, jer u njihovim podzemnim gomoljima nalaze se rezerve za narednu sezonu.

Dalije, indijska kana, gladiole i gomoljaste begonije neće preživeti zimu bez odgovarajuće zaštite. Iako prezimljavanje gomoljastih biljaka zahteva dodatnu pažnju svake jeseni, ovo je isplativo jer ne morate kupovati nove biljke svake godine.

Kane i rizomi

Rizomi kane (Canna indica), poznati kao indijska kana, potiču iz Zapadne Indije, uključujući Bahame i Portoriko, a ne iz Indije. Sadnja indijske kane u vrtu stvara tropski ambijent tokom leta. Nakon što se biljka iskopa, rizomi se osuše i čuvaju nerazdvojeni, a mogu se očistiti i podeliti tek u proleće.

Sveže iskopane korenike indijskih kana. Osušeni snopići mogu se prezimiti nerazdvojeni,
a tek u proleće ih podeliti i očistiti.

Kada dođe prvi mraz, rizomi se iskopavaju vilama, stabljike se skraćuju na oko 5 cm, a rizomi se čuvaju u podrumu u posudama sa peskom ili drvenim strugotinama.

Dalije i gladiole

Dalije, koje potiču iz Meksika, osetljive su na hladnoću. Nakon mraza, gomolji se vade i suše nekoliko dana, a potom se čuvaju u kutijama sa suvom piljevinom, tresetom ili zemljom u podrumu. Posebno je važno zaštititi jednogodišnje gomolje uzgojene iz semena jer su skloni isušivanju.

Posebno jednogodišnji gomolji dalija uzgojeni iz semena skloni su isušivanju, pa ih čuvamo u suvoj piljevini, tresetu ili odgovarajućem supstratu kako bi se očuvali tokom zime.

Gladiole, kao i manje poznate acidantere (Abesinske gladiole), imaju slične potrebe za zimovanje. Postupak je isti i za retke vrste poput bumerangovke (Gloriosa rotschildiana) i gomoljaste begonije, koje takođe zahtevaju zaštitu od mraza.