Besplatne konsultacije
Balkonska sadnja za osunčane i senovite položaje
Biljkama je za rast i razvoj potrebna dovoljna količina sunca. Nekima veća, a drugima i malo manja. Da vaše balkonske biljke budu privlačne za oko, potrebno je uzeti u obzir, da li će rasti na sunčanoj ili senovitoj strani. Proverite savet stručnjaka, koji savetuje kombinaciju različitih biljaka za bujan rast i divan izgled.
Balkonska sadnja za osunčane položaje
Na mesta izložena suncu posadimo biljke, koje vode poreklo iz vrućih i sušnih krajeva. Najbolje za tu svrhu su mesnate biljke sa ili bez bodlji te biljke sa sivim manjim listovima, koji su često pokriveni dlačicama, koje ih štite od žege. Na sivim listovima neće doći do sunčanih opekotina i bledila boje. Biljke u mešovitoj sadnji su otpornije, jer se one međusobno podržavaju pri stvaranju odgovarajućih životnih uslova.
Najčešće upotrebljena biljka za balkonsku sadnju na osunčanim položajima je pelargonija, koja vodi poreklo iz južne Afrike. Da bi ona divno uspevala, podstaknite je Plantella Specijalnim đubrivom za muškatle. Uz nju možemo da sadimo sivolisnu tamjaniku, srebrnolisnu dihondru ili travu stipa.
U zasadu na fotografiji, sunčano društvo čini crvena pelargonija, koja zasadu služi za pozadinu. U prvim redovima se širi mnoštvo sićušnih milion-zvončića sa jednostrukim cvetićima. Srednji deo popunjava sunčani Lepi Jova sa velikim cvetovima i jakim stablima, a sredinu posude spreda popunjava mirisni medeni cvet, koji uz dobru brigu svojim jakim mirisom i mnoštvom grudvasto oblikovanog cveća sve leto mami pčele i rastresa bele latice. Prilikom sadnje uzmite u obzir, da medeni cvet zahteva mnogo vode.
Kada sunca nema mnogo
Senoviti položaj je onaj, koji nema direktan pristup sunčevoj svetlosti. To znači, da je mesto svetlo, ali bez direktnog sunca. Najbolje se pokazuju fuksije, begonije, ukrasne koprive i obični Lepi Jova.
U cvetnom zasadu na fotografiji, u pozadini kraljuju fuksije, a prednji deo koloritno popunjavaju deteline sa roze cvetovima. Ukrasne deteline se uklapaju u skoro svaki zasad, samo izaberite pravu sortu. Šarenolisna hojhera dopunjava kolorit listovima, a sasvim prednji deo krasi plavocvetna torenija. Biljke, koje rastu na senovitoj strani, trebaju manje zalivanja, nego one na suncu. U skladu sa tim neka i prihranjivanje bude skromnije. U senovito mesto nam kolorit unose i razne lisnate biljke, poput ukrasnih kopriva, slatkog krompira i tradeskancije.
A nešto između?
Polusenoviti položaj ima barem nekoliko časova direktnog sunca u toku dana. Na tom položaju uspeva većina balkonskog cveća. One biljke, koje su velike ljubiteljke sunca, ove će možda malo manje da cvetaju, ali će svejedno biti bujne. Lisnate biljke će na polusenovitom mestu pokazati svoj potpuni potencijal rasta.
U zasadu na slici visinu popunjavaju ukrasne koprive, a čelo pripada svetlozelenoj lizmahi i slatkom krompiru. Cvetove u zasad donose milion-zvončići i žutocvetajuće begonije. Središte cvetova milion-zvončića je u boji listova susednje koprive. Zasad je posebno zanimljiv zbog različitih struktura listova kopriva, lizmahe i slatkog krompira, koji se i koloritno lepo dopunjavaju. Tamnošarena kopriva sa desne strane ima slično nazupčane listove kao susedna begonija, dok lizmaha sa svežinom nežnih okruglih listova omekšava celinu.
TEKST I FOTOGRAFIJE: Loreta Vlahovič